V60, yaklaşık 2: 30-3: 00 arasında baştan sona demlenmelidir. Kişisel zevkinize göre öğütme boyutu veya kahvenin ağırlığı için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Genellikle daha pürüzsüz, orta gövdeli, daha dengeli bir fincan için 230 gr (8 oz) fincan başına 14 gr taze çekilmiş kahve kullanın. Öğütme, yaklaşık olarak kaba kum büyüklüğünde orta ayarda olmalıdır. Kahvenizde tad kaybı yaşamamak için iyi bir öğütücü edinmenizi tavsiye ederiz.
1. Filtreyi önceden ısıttığınız V60 ekipmanına yeleştirin. ve filtreyi ıslatın. Önceden ıslatmak fincanda kağıt tadının önüne geçmektedir.
2.Taze çekilmiş kahvenizi v60'a dökün ve kahve yatağının düzgün olması için hafifçe oynatın.
3. v60'ı sürahi veya kupaya yerleştirin.
4. Tamamını tartının üzerine koyun ve darasını alın.
5.Zamanlayıcıyı başlatın ve koyduğunuz kahvenin 2 katı miktarı kadar suyu yavaşça dökün. (16 gr ise 38 gr su) Suyu dökmek için akış sınırlı özel bir kettle almanızı tavsiye ederiz. Suyunuzun sıcaklığı kahvenin çeşidine göre 89-94 derece arasında olmalıdır. Kaynar su dökmeyin.
6.Kahvenin 30 saniye çiçek açmasına izin verin, bu kahvenin gazı çıkması için önemlidir.
7.30. saniyede yavaş dairesel hareketler ile 70g su dökün ve bekleyin.
8. Saat 01.00'de kalan suyu kahve yatağına dairesel, saat yönünde yavaşça dökün. Her 1 gram kahve için 15 gram su olarak hesaplayabilirsiniz.
9. kahveniz ideal olarak 2:30-2:45 dakikada bitmelidir. Tıkanma yaşıyorsanız, öğütmeyi uygun şekilde ayarlayın veya daha yavaş dökün. Uygun filtre seçimi de oldukça önemlidir. Cafef filtrelerimizi inceleyebilirsiniz.
Kupaya dökün ve tadını çıkarın!