French Press kullanmak, evde filtre kahve almanın en kolay yollarından biridir. Ayrıca french press'in çalışma metodu çok basittir. Kısaca özetlemek gerekirse french press içerisine kahve ekledikten sonra sıcak suyu üzerine döküp, bir süre bekledikten sonra üstündeki aparatı aşağı doğru yavaşça press ederek kahvenizi demliyorsunuz.

Burada önemli olan ve dikkat etmeniz gereken nokta, aletin içerisine koyacağınız kahvenin gramajı, öğütüm kalınlığı ve öğütüm kalitesi, suyun sıcaklığı ve bekleme süresidir. 


French Press demlemeye başlamadan önce tüm demleme yöntemlerinde olduğu gibi ekipmanımızı ve bardağımızı ısıtmamız gerekmektedir. Isıtma işlemini buharla, suyla vb. yöntemlerle yapabilirsiniz. Önemli olan ekipmanınızın ve bardağınızın oda sıcaklığından daha sıcak olmasıdır.

Tüm bu işlemleri yaptıysak demlememize geçebiliriz:


1. Kahveyi Öğütme


French Press'de kahve demlemek için kahve çekirdeğiniz diğer demleme yöntemlerine göre biraz daha kalın olmalıdır. Kahvenin kalın ve homojen öğütülmesi için tercihen kaliteli bir öğütücü edinmenizi öneririz.

Kahveyi kalın öğüterek, daha yavaş ve daha eşit bir ekstraksiyona (çözünmeye) izin verirsiniz, bu da daha dolgun gövdeli ve daha dengeli bir demleme ile sonuçlanır.

Not: Öğütücünüzü seçerken bıçaklı olmamasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bıçaklı öğütücüler kahveyi öğütmek yerine doğrayarak düzensiz ve öngörülemeyen parçacık boyutlarına neden olur. Bu, demlemelerinizde acılık yaratan düzensiz bir ekstraksiyona (çözünmeye) yol açar.


2. Hazneye Kahve Ekleyin


Kahvenin ağırlığı ve suya oranı iyi bir demleme yapabilmeniz için en önemli etkendir. French Press ile kahve hazırlarken 1/10 olarak referans alabilirsiniz. Yani 300 ml su ile demleme yapacaksanız hazneye 30 gr kahve ekleyebilirsiniz. Bu oran genel bir tarif olmakla birlikte kahvenizin cinsi, suyunuzun değerlerine göre değişmektedir. 

Not: Haznenin temiz ve kuru olduğundan emin olun.


3. Su Ekleyin
Suyu kaynatın ve yaklaşık 45 saniye soğumaya bırakın. Eğer dereceniz var ise suyun sıcaklığı 80-85 derece arasında olmalıdır. Kaynar su kullanmak kahvenizi yakacağı gibi düşük sıcaklıkta su kullanmak kahvenizin suyun içerisinde çözünmesini zorlaştıracaktır. 

Suyumuzu yavaşça tüm kahve taneciklerine dokunacak şekilde haznenin içerisine dökmeliyiz. Hazneyi tamamen doldurmayın; yarısının biraz fazlasını geçecek şekilde doldurun ve 25 saniye bekleyin. Kalan suyu üstüne dökün, ancak üstteki süzgeç için bir parmak boşluk bırakın.

Pek çok taze kahvede, su ekledikten sonra kahvenin tepesinde bir tür "köpük" şeklinde kabarcıklar göreceksiniz. Bu "çiçeklenme (blooming)" olarak bilinir ve kahveden gazın dışarı atılmasının bir sonucudur.


4. Zamanlayıcıyı Başlatın
Kahvenizin doğru olarak demlenmesi için gereken süre dört dakikadır. Dört dakikayı geçirmemeye dikkat etmelisiniz çünkü kahveniz çözünmeye devam edecek ve kahvenizin aroması yerini acı tatlara bırakacaktır. Aynı zamanda demleme sürenizi kısaltmak, kahvenizi tam olarak çözmeyeceği için düşük gövdeli ve aromasız bir demleme ile sonuçlanacaktır. 


5. Pistonu Bastırın

Dört dakika bekleme süreniz geçtikten sonra pistonu yavaşça aşağı doğru bastırmalısınız. Kahve miktarına göre bastırma kuvvetiniz hafif veya ağır olabilir. 


6. Kahveyi Hemen Dökün


Pistonu aşağı bastırıp tam olarak oturttuğunuz anda hiç beklemetmeden hemen kahvenizi bardağa veya Sürahiye almalısınız.

Eğer kahvenizi hemen almaz ve French Press içerisinde bekletirseniz demleme devam eder ve kahveniz çözündükçe acılaşmaya sebep olur.


Fench Press ile kahve demlerken yapacağınız işlemler bu kadar! Şimdi arkanıza yaslanın ve mükemmel French Press demlemenizin tadını çıkarın!