Kahve tadımında gövde ve ağız hissi nedir?

İnsanlar kahveyi tarif ederken genellikle "hafif", "ağır" ve "pürüzsüz" gibi terimler kullanır. Bunların hepsi bir kahvenin gövdesini veya ağız hissini açıklamak için kullanılan ifadelerdir. Kavurmaya ek olarak, bir kahvenin gövdesi de ana tanımlayıcılarından biri olabilir. Peki "kahvenin gövdesi" aslında ne anlama geliyor?Gövde, kahvenin temel özelliklerinden biridir.

Ağız hissi akla çok çeşitli özellikleri getirse de, hem gövde hem de ağız hissi bir kahvenin nasıl hissettiğini tanımlamak için kullanılır. Bir kahvenin ağzın etrafında şişerken ve sonra yutulduğunda (ya da arka arkaya çok sayıda kupa yapıyorsa tükürürken) dile nasıl yerleştiğini anlatırlar.


Kısaca gövde, bir kahvenin dilde dokunma hissi olarak tanımlanabilir.


Süt gövdeli bir yapıya sahiptir. Acemi kahve içenlere gövdenin açıklanmasının en yaygın yollarından biri süt içmektir. Yağsız sütün hafif bir gövdesi varken tam yağlı sütün daha ağır bir gövdesi vardır. Krema ise daha da ağır gövdelere sahiptir.
Kavurma derecesi ve demleme yöntemleri, bir kahvenin yağlarının ekstraksiyonunu nasıl etkilediklerine göre kahvedeki gövdeyi etkiler. Çekirdek ve rakım yüksekliğine bağlı olarak gövdede farklılıklar varken, demleme yöntemi de gövdede büyük değişikliğe neden olabilir.Gövde bir kahvenin içindeki yağlardan gelir, bu nedenle daha fazla yağ ortaya çıkaran kavurma derecesi ve yağları çıkarmayan demleme yöntemleri, en büyük gövdeli kahveleri üretir. Koyu kavrulmuş kahvenin yağını çekirdeklerinin yüzeyine taşıdıkları için büyük gövdeli kahveler oluştururlar.


French Press ve Espresso makineleri yağları yakalayan kağıt filtreler kullanmazlar, bu nedenle iyi gövdeli bardaklar da oluştururlar.


Gövde ve Ağız Hissi Birçok Şekilde Anlatılır. Kahvenin bedenini veya ağız hissini tanımlamak için kullanılan birçok terim vardır. "Hafif", "ağır" veya "dengeli" olabilir. Kullanılan diğer bazı terimler arasında "yağlı", "kremsi", "pürüzsüz", "hassas", "ince" ve "şuruplu" yer alır. Kavurucuların ve tadımcıların bir kahvenin ağızda nasıl hissettiğini anlamaya çalışmak için çok fazla terim kullanmaktadır.


Bir kahvenin "gövdesi" tipik olarak üç kategoriye ayrılır: hafif, orta veya tam gövdeli. Ağır, tam gövdeli kahveler lezzetlerini daha fazla korur ve ağızda daha kalın bir his verir. Bu kahveler genellikle yüksek rakımlarda veya volkanik topraklarda yetiştirilir.


Hafif gövdeli kahve, dilde daha ince bir kıvama sahiptir. Daha düşük rakımda ve daha az besin içeren topraklarda yetişen çoğu kahve çekirdeği daha hafif bir gövdeye sahip olacaktır.


Orta gövdeli bir kahve, hafif ve tam gövdeli arasına düşer ve dengeli, pürüzsüz bir ağız hissine sahip olma eğilimindedir. 


Minus One Coffee olarak genelde kavurma derecemiz ve reçetelerimizi orta gövdeli olacak şekilde ayarlamaktayız.


Artık bir kahvede gövdenin neyle ilgili olduğunu bildiğinize göre, bir sonraki Minus One kahvenizi buna göre seçebilirsiniz. Emin değil misiniz veya onaya mı ihtiyacınız var? Kahve Künyelerimizi kontrol edin veya bizi arayın!