Menu
Alışveriş Sepetiniz

Fincanımızdaki Lezzetleri Tanımlayalım RSS Feed

Kahveyi demlediğinizde, içerken ve çokça duyduğunuz "asidite, gövde, denge, aroma" gibi terimlerin ne olduğunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz; blog sayfamıza hoşgeldiniz. Sizlere tüm bildiklerimi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

09 Ara Fincanımızdaki Lezzetleri Tanımlayalım : Ağızda Kalan Tat ( Aftertaste)
yaso 0 418
Kahvenin son duyusal deneyimi, ağızda kalan tadıdır. Kupanız boşaldığında hatırlayacağınız son şey budur. Hafızanızda kalıcı bir izlenim bırakan andır. Bu, Kahve Tadım Serisinde tartışacağımız son tadım öğesidir.Bir kahvenin ağızda kalan tadını deneyimlemenin en iyi yolu, yutarke..
01 Ara Fincanımızdaki Lezzetleri Tanımlayalım : Asidite
yaso 0 625
Kahvede asitlik nedir ve iyi mi yoksa kötü mü? "Asitlik" veya "asit" kelimesini ilk düşündüğünüzde akla gelen ilk şey ekşi bir tattır. Bununla birlikte, kahvede asitlik, pH ölçeğindeki "ekşilik" veya asit seviyelerini ifade etmek zorunda değildir. Daha ziyade, kahvenin lezzetini ..
01 Ara Fincanımızdaki Lezzetleri Tanımlayalım : Gövde
yaso 0 450
Kahve tadımında gövde ve ağız hissi nedir?İnsanlar kahveyi tarif ederken genellikle "hafif", "ağır" ve "pürüzsüz" gibi terimler kullanır. Bunların hepsi bir kahvenin gövdesini veya ağız hissini açıklamak için kullanılan ifadelerdir. Kavurmaya ek olarak, bir kahvenin gövdesi de an..
Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)