AeroPressAerobie başkanı olan Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edilen bir kahve demleme ekipmanıdır. 

Aeropress, iki silindir, bir Filter Cap ve bir filtre alanı olmak üzere dört ana parçaya sahiptir.  Ayrıca kompakt yapısı sayesinde taşıması kolay, her yere götürebileceğiniz bir demleme ekipmadır.


Not:

- Demlemeye geçmeden önce her demleme yönteminde olduğu gibi bardağınızı ve ekipmanınızı ısıtmanızı öneririz.

- Kahvenizden en iyi lezzetli almak için iyi bir öğütücü edinmenizi tavsiye ederiz. 

- Özel bir arıtılmış su veya kaynak suyu kullanmalısınız. Musluk suyu kahvenizin lezzetini olumsuz yönde etkileyecektir.

- Aeropess için 1:15 oranında demleme yapabilirsiniz. Yani her 1 gr kahve için 15 gr su kullanmalısınız. Kahvenizin cinsine, öğütümüne göre bu oranı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

- Kullanacağınız su sıcaklığı 85-90 derece arasında olmalıdır. Eğer derece ölçemiyorsanız suyunuzu kaynattıktan sonra 2-3 dk. bekletip demlemeye başlayabilirsiniz. Kaynar su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Kaynar su kahvenizi yakacağı gibi fazla sıcak su kahvenizi fazla çözecek ve aroma yerine acı tatlara sebep olacaktır.

 

1.Adım Öğütme: Öncelikle, taze kavrulmuş kahveden en iyi verimi almak istiyorsanız taze olarak öğütmeniz gerekir. Sizlere isteğiniz üzerine öğütülmüş kahve gönderiyor olsak da, kahvenin tadı ve aromasını çok çabuk kaybettiği için önermiyoruz. Nitelikli kahve alıyorsanız en iyi şekilde tadını çıkarmalısınız. Bu, kendinize iyi bir bir değirmen edinmeniz gerektiği anlamına gelir. Öğütme boyutu espressoya yakın fakat biraz kalın olmalıdır. 


2. Adım Kahvenin ve suyun Dozajı:  Aeropess için 1:15 oranında demleme yapabilirsiniz. Yani her 1 gr kahve için 15 gr su kullanmalısınız.  16 gr kahve için 240 ml su ekleyebilirsiniz.

3. Adım Filtre Kağıdının Yerleştirilmesi: Aeropress filtre kağıdını yuvarlak filtre başlığına düzgün bir şekilde yerleştirin ardından filtre başlığını sıkıca kapatın. Aeropress'in altına kupa veya server koyun. Filtre kağıdını iyice sıcak su ile ıslatın. Daha sonra bu suyu dökün.


4. Adım Kahvenin Eklenmesi: İnce öğütülmüş kahvenizi Aeropress'in hunisinin üzerinden dikkatlica dökün. Kahve yatağının mümkün olduğunca düz olması için hafifçe sallayın.

5. Adım Blooming ( Çiçeklenme ): Suyu dökmeden önce kronometreyi başlatın ve ardından hemen suyu dökmeye başlayın. İlk döküşte 40-50 ml arası suyu döküp kahvenin gaz salınımını beklemelisiniz. Ortalama olarak 25 sn. bekleyebilirsiniz. Kahvenin yatağında kabarcıklar oluşuyorsa blooming yani çiçeklenme olduğu anlamına gelmektedir.

6. Adım Karıştırın ve Su ekleyin: Kalan suyu ekleyin ve beklemeden Karıştırıcıyı kullanarak yavaşça karıştırın. 

7. Adım Pistonu yerleştirin ve Basın: Aşağı doğru basınç uygulamaya başlayın. Burada yaklaşık 30 kilo basınç yapmalısınız. İşlemin sonunda demleme haznesi tüm havayı boşaltırken, içeride sıvı olmadığını gösteren bir tıslama sesi duyacaksınız. 

Demleme süreniz ortalama 2 dakika olmalıdır.

Afiyet Olsun !