Delter Coffee Press, evde kahve demlemeye yeni bir yaklaşımdır. Acı ve tutarsız ekstraksiyondan kaçınmak için ajitasyonu azaltmak amacıyla benzersiz jet conta, daha az acı ve daha fazla berraklıkla lezzetli bir demleme üretir.
 Başlamadan önce - Delter Press'e bir AeroPress gibi yaklaşmayın. Delter Press, AeroPress ile karşılaştırıldığında tamamen farklı bir kahve ekipmanı ve demleme yöntemidir. 
 
 İşte Delter Coffee Press'inizle en iyi kahveyi yapmak için tarifimiz:
 

1. Delter kapağına bir filtre yerleştirin ve sıcak suyla durulayın ve suyu atın. Bu işlem kağıdının tadının bardağa geçmemesi için önemlidir.
 2. Hazneyi ters çevirin ve taze çekilmiş kahveyi haznenin kısa ucuna doğrudan jet conta üzerine ekleyin. (Kapatma işlemini zorlaştıracağından kapağa eklemeyin.) Kahve yatağını hizalamak için yavaşça sallayın. Kapağı çevirin.
 Kahvenizin öğütümü v60'dan biraz kalın french press'den ince olmalıdır. İyi bir öğütücü ile taze olarak öğütmenizi tavsiye ederiz.
 3.  Piston tamamen yerleştirilmiş haldeyken, Delter'ı bardağınıza yerleştirin ve sıcak suyunuzu ( 90 - 94 derece arası )sadece istediğiniz miktarı ekleyerek demleme haznesine dökmeye başlayın.
 4. Silikon dozaj kapağını pistonun ucuna takın. Pistonu 50ml işaretine kaldırın ve su ve kahve temasını etkinleştirmek için yavaşça aşağı itin. 30 sn bekleyin.
 5. Pistonu kalan suyun üzerine kaldırın ve pistonu aşağı doğru itmeyi tekrarlayın. Tamamen aşağı ittiğinizde tahmini süreniz 2:30 - 3:00 olmalıdır.
 6. Delter Press'i dikkatlice kaldırın ve bardağınızdaki berrak kahvenin tadını çıakrın!